sobota, 1 sierpnia 2015

Rękodzieło z gdanskiego jarmarku

     Ostatnie dni lipca upłynęły pod znakiem deszczu i chmurnej aury. Jednak nawet ta wyjątkowo niewakacyjna pogoda nie mogła skłonić mnie do pozostania w domu. Korzystając z wolnych dni, udałam się do Gdańska, gdzie rok rocznie odbywają się obchody Jarmarku św. Dominika.

     Jarmark Dominikański jest jedną z największych cyklicznych imprez plenerowych w Europie. Niektórzy twierdzą, że rozmachem i atrakcyjnością zdecydowanie przewyższa niemiecki Oktoberfest, który nie ma aż tak dalece sięgającej tradycji, jak targi gdańskie. A historia Jarmarku jest długa, bo liczy już 755 lat i sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielenie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Pierwotnym celem imprezy było nakłonienie wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej, odprawianej w dzień św. Dominika. Idea, jaka wówczas przyświecała jarmarkowi, rozmija się nieco z dzisiejszą wizją targów. Początkowo gdańszczanie zbierali się na placu Dominikańskim, by móc oddawać się modłom i zabawie. Z biegiem czasu impreza nabrała charakteru dożynek handlowo-kulturalnych. Wtedy też okazało się, że niewielki plac Dominikański nie jest w stanie pomieścić tłumów, które przemierzały ulice w poszukiwaniu kramów i stoisk, zapełnionych rozmaitymi towarami. 

     Dziś targi gdańskie obejmują swym zasięgiem całe Główne Miasto. To tu dziesiątki wystawców z różnych stron Polski (i nie tylko) przybywa, by zaoferować najlepsze, regionalne wyroby. Oprócz tradycyjnie pieczonego chleba, czy domowej roboty kiełbas, na jarmarku możemy nabyć wszelkiego typu rękodzieło. Niektóre z tych prac uwieczniłam na poniższych fotografiach. 
    Jarmark potrwa do 16 sierpnia, więc tym, którzy nie mają jeszcze planów na najbliższe dni, polecam udać się właśnie do Gdańska.I jeszcze sympatyczny Pan ze stoiska z pysznym pieczywem :-)

6 komentarzy :

 1. Byłam nie raz, uwielbiam tę atmosferę! :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie także ujęła atmosfera gdańskiego jarmarku. Byłam tam drugi raz i jeśli mi się uda, zawitam ponownie za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka stoisk faktycznie robiło wrażenie poprzez to, co oferowali. Ja trafiłam na panią sprzedająca różne gadżety z kotami, coś wspaniałego:) Ale na jarmarku było też dużo tandety i tłumy, za którymi nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, było i kilka stoisk z chińszczyzną. Niektóre miały nawet "udawać" rękodzieło. Niemniej jednak warto było pojechać i zobaczyć jarmark. No i oczywiście widziałam stoisko z kotami - na mnie także zrobiły wrażenie :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Nigdy jeszcze nie byłam na jarmarku. Na pewno jest to niesamowite wydarzenie.
  Pozdrawiam ciepło !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto było zobaczyć cuda, jakie ludzie tworzą. Za rok na pewno wybiorę się ponownie na jarmark. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń