czwartek, 12 maja 2022

Robótki ręczne sposobem na relaks

Tworzenie rękodzieła to nie tylko praktyczne hobby, dzięki któremu można zrobić cos z niczego. To także, a może przede wszystkim, sposób na odstresowanie, chwila zapomnienia, oderwanie się od codzienności. W trakcie szydełkowania, haftowania, czy plecenia makram, na chwilę zapominamy o codzienności, skupiając się niemal wyłącznie na liczeniu oczek, pilnowaniu ściegu itp. 

Źródło: https://www.c-and-a.com/shop-img/c_scale,w_0.5,c_limit,w_1024/content/2021/handarbeit-stricken.jpg

Jak zatem rozpocząć przygodę z szydełkiem? 

W przeciwieństwie do dziergania na drutach, aby wykonać robótkę ręczną na szydełku potrzebujesz tylko… jednego szydełka. Jest ono z reguły nieco krótsze, a jego koniec wieńczy mały haczyk, który pozwala bardzo łatwo nabierać kolejne oczka i przeciągać je przez pętelki. W zależności od zastosowanej techniki możesz w ten sposób uzyskać różne rodzaje splotów: łańcuszki, słupki, półsłupki itp. Szydełkowanie ma dwie spore zalety: z reguły łatwiej opanować jego podstawy oraz tworzona w ten sposób dzianina powstaje znacznie szybciej, niż na drutach. Różnica tkwi przede wszystkim we właściwościach robótki – jest ona zazwyczaj nieco sztywniejsza i nie układa się tak dobrze na ciele. Stąd nieprzypadkowo największą popularnością cieszą się wzory szydełkowe na chusty, obrusy, podkładki, serwetki, torby, dywaniki, koszyki i zabawki. Oczywiście od tej reguły jest też cała masa wyjątków. Po nabraniu doświadczenia z łatwością stworzysz też ciepłą czapkę, ażurową letnią bluzkę lub kolorową braletkę na plażę.

Zakasując rękawy do rozpoczęcia pierwszego szydełkowego projektu, zapomnij na chwilę o ażurowych chustach i mozaikowych dywanikach. Zacznij od prostego wzoru lub tutorialu online, z którego nauczysz się podstawowych technik. Idealną robótką ręczną na szydełku dla początkujących będą np. prostokątne łapki kuchenne, podstawki pod kubek lub prosta czapka. Jeśli od razu chcesz spróbować swoich sił w amigurumi, wybierz zwierzątko lub figurkę, składającą się z prostych kulistych części, np. ptaszka, bałwanka lub misia. Z początku szerokim łukiem omijaj też robótki wykonywane z najcieńszej nici (tzw. fingering weight). Zamiast tego wybierz nieco grubszą kategorię włóczki (tzw. aran weight) i odpowiednio dopasowane szydełko (ok. 3,5 – 4,5 mm).

Źródło: https://www.c-and-a.com/shop-img/c_scale,w_0.5,c_limit,w_1024/content/2021/handarbeit-haekeln.jpg

By zapewnić sobie dobry start w szydełkowaniu dla początkujących, zaopatrz się w kilka niezbędnych gadżetów, wśród których powinny znaleźć się:

  • szydełko
  • włóczka (o grubości dopasowanej do rozmiaru drutów i wzoru: sprawdź oznaczenia na motku)
  • centymetr krawiecki
  • nożyczki
  • igły dziewiarskie
  • markery/znaczniki ściegów
  • do amigurumi: kula silikonowa do wypełnienia i bezpieczne oczy zaciskowe.

Wzory szydełkowe o różnym stopniu trudności znajdziesz w tematycznych książkach i prasie oraz w sieci na blogach, YouTubie, Pintereście oraz platformach takich jak Etsy i Ravelry. Tak jak w przypadku drutów, również miłośnicy szydełka tworzą wirtualną społeczność, która wspiera początkujących. Analogicznie do wspomnianych akcji KAL, co jakiś czas można wziąć udział we wspólnym szydełkowaniu online, czyli tzw. CAL (‘crochet along’).

(Źródło: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/robotki-reczne)

W kolejnym poście wrzucę kilka informacji na temat makram i szycia na maszynie.

Więcej informacji na temat szydełkowania znajdziesz na stronie: 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zobacz także: 👇👇👇

Jesienny wieniec z liści i kasztanów