niedziela, 20 listopada 2022

Starożytne rękodzieło z londyńskich muzeów

Nikogo zapewne nie dziwi, że historia rękodzieła jest nierozerwalnie związana z początkami ludzkości. Już u zarania dziejów ludzie wytwarzali zarówno przedmioty użytkowe, jak i wszelakie elementy ozdobne. 

Doskonałą ilustracją tego faktu są zachowane do dziś starożytne skarpety z rzymskiego Egiptu, które na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od współczesnych tego typu przedmiotów.



Widoczne powyżej zdjęcia stanowią przykłady oryginalnych skarpet odkrytych w rzymskim Egipcie. Datowane są na III-IV wiek n.e. Czerwone skarpety znajdują się w Victoria & Albert Museum, a pojedyncza wielokolorowa skarpetka w British Museum (oba muzea w Londynie). Obie pary mają dzielony czubek i są przeznaczone do noszenia w sandałach. Techniki używane do zrobienia tych skarpet są często mylone ze współczesnym dzianiem. Wykonano je w technice bliższej szycia niż robieniu na drutach. Skarpetki zostały wykonane z wełny trójwarstwowej. Para dużych skarpet była przeznaczona dla osoby dorosłej, a mała należała do dziecka.
Pojawia się w tym miejscu pytanie: skąd wiadomo, z jakiego okresu są owe skarpety? Otóż prezentowane przedmioty zostały przebadane metodą datowania radiowęglowego. Metoda taka oparta jest na pomiarze proporcji między izotopem promieniotwórczym węgla 14C a izotopami trwałymi 12C i 13C (datowanie izotopowe). Jest dostępna w wielu laboratoriach, także w Polsce. Datowanie radiowęglowe opracowano przez Willarda Libby’ego i jego współpracowników w 1949 roku. Libby otrzymał za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1960 roku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zobacz także: 👇👇👇

Jesienny wieniec z liści i kasztanów